6 načina da se otarasite ovih belih kvržica na prirodan i bezbolan način
Milia su sitne bijele kvržice koje se najčešće pojavljuju na području bebina nosa, brade i obraza, a ponekad ih susrećemo i na bebinom trupu, nogama i rukama.
Iako se milia može razviti u bilo kojoj dobi, ona je najčešća kod novorođenčadi. Tačnije, više od polovice novorođenčadi ima ove sitne bijele kvržice. Kod beba nestaju same od sebe nakon nekoliko sedmica, ali kod odraslih se mogu dugo zadržati, piše “Net“…
Ipak, kao i kod drugih bezazlenih problema kože, postoje prirodna rješenja, prenosi Littlething. Međutim, koliko god da su blaga, uvijek ih prvo isprobajte na malom djelu kože kako biste provjerili eventualnu reakciju.
Što su bijele tačkice?
Milije, ili mliječne akne, nastanu kada keratin, bjelančevina ključna za izgradnjhu vanjskog sloja kože, ostane zarobljen. Najčešća su na licu, kapcima i obrazima.
Zašto nastaju kod beba, a zašto kod odraslih?
Doktori do danas nisu 100 posto sigurni zašto su toliko česte kod beba. Neki tvrde da je njihov nastanak povezan za majčinim hormonima, dok neki dermatolozi ističu kako je vjerojatno problem u nedovoljno razvijenim žlijezdama u bebinoj koži.
Kod odraslih uzroci su razni, a uglavnom sve svode na druga oštećenja kože – od bolesti do nuspojava opekotina, plikova ili pretjeranog sunčanja. Njihov nastanak mogu potaknuti i steroidne kreme pa čak i česte dermatološki i kozmetički zahvati poput dermoabrazije ili lasera.
Iako ne svrbe niti peku, milije mogu biti neugodne, prvenstveno zbog izgleda. A za razliku od beba, kod odraslih ostaju mjesecima.
Piling sa šećerom i limunom
Antioksidans, antiseptik i prirodni izbjeljivač – limun je genijalno sredstvo za veliku većini kožnih problema. Kako biste napravili piling, izmiješajte dvije kašike šećera, sok pola limuna i jednu kašiku maslinovog ulja. Nježno utrljajte u kožu, ostavite 15-ak minuta i zatim isperite.
Med
Med je sjajan način da spriječite isušivanje kože. Za primjenu na koži idealan je nevrcani, no i obični je sasvim dobar. Posebno ako ga kombinujete sa šećerom ili uljem jojobe. Pomoći će skinuti površinski sloj odumrle kože, a time i neugledne bijele tačkice.
Ricinusovo ulje
Kako tvrdi dr. Joseph Mercola, koji osim klasične prakticira i alternativnu medicinu, ističe kako je ricinusovo ulje genijalno višenamjensko sredstvo koje se koristi i za konstipaciju, astmu i upale mjehura. Kako kontroliše lučenje masnoće idealno je i za rješavanje milija.
Izmiješajte kastorovo i maslinovo u jednakim omjerima i nanesite masku. Ostavite dok se potpuno ne upije i zatim se umijte mlakom vodom.
Parenje
Para potiče cirkulaciju, širi pore te pomaže ukloniti odumrle stanice i ostale nečistoće. Jednostavno namočite peškir u vruću vodu, iscijedite i nježno pritisnite na lice na nekoliko minuta i uklonite.
Ulje čajevca
Ovaj prirodni dezinficijens istovremeno se bori i protiv gljivica i bakterija pa će riješiti i eventualne infekcije. Prije spavanja nanesite ulje čajevca na mjesta s milijama. Ujutro isperite.
Prah od ljuski nara
Pržite (na suho) nekoliko ljuski nara dok ne posmeđe. Izdrobite ih u sitni prah. Ako želite, možete ih izmiješati s limunovim sokom. Nanesite masku na lice, ostavite 15-ak minuta i isperite. Nakon nekoliko sedmic milije bi trebale nestati.
Infomagazin.org